Jak správně čistit aktovku, aby dlouho vydržela

Jak čistit aktovku, aby dlouho vydržela

9. září 2020

4 minuty čtení

Škola už začala a aktovku čeká během následujících měsíců pořádný zápřah, proto o ni nezapomínejte pečovat. V článku vám poradíme, jak aktovku správně vyčistit, a jak se o ni starat, aby vašemu školákovi dlouho vydržela.

Než začnete s pořádným čištěním, vždy se podle cedulky ujistěte, jaké zacházení aktovka snese. Nikdy ji ale neházejte do pračky, porušila by se totiž její konstrukce a ochranná vrstva proti promoknutí by už možná nefungovala vůbec.

Jak často čistit

Vždy v pátek po škole si s prckem projděte aktovku a vyhoďte všechny zbytky od svačiny, papírky nebo použité kapesníčky. Pravidelný úklid si dítě brzy osvojí a bude ho dělat automaticky. A při generálním čištění nebude tolik práce.

Na drobné čištění použijte navlhčený hadřík, který si hravě poradí s běžnými flíčky. Takovou proceduru opakujte klidně jednou nebo dvakrát za měsíc. 

Na generální úklid si tašku vezměte do parády ideálně vždy o pololetních a letních prázdninách. Projděte a vyprázdněte všechny kapsy a tašku důkladně vyčistěte zvenku i zevnitř.

Co se zápachem

Pokud školák často zapomíná na dně aktovky starou svačinu, taška zrovna nevoní. Odstranění zápachu je ale jednoduché, navíc to zvládnete i na sucho:

  • Posypte látku uvnitř tašky jedlou sodou.
  • Nechte působit nejlépe do druhého dne.
  • Sodu pořádně vyklepejte nebo vysajte vysavačem.

Jak na generální čištění

Na drobnější povrchové flíčky stačí obyčejná voda bez čisticích prostředků – jemnou houbičku nebo hadřík navlhčete a flíčky otřete.

S odolnějším znečištěním vám pomůže čisticí prostředek. Nepoužívejte prací prášek, zanechal by na látce skvrny. Sáhněte raději po gelu na praní:

  • Gel rozpusťte v teplé vodě.
  • Namočte do roztoku houbičku.
  • Opatrně aktovku omyjte.
  • Pověste ji v koupelně a nechte pořádně vyschnout.

Náš tip: S čištěním začněte na méně viditelném místě. Až si ověříte, že prací prostředek nedělá na tašce skvrny, otřete s ním všechny plochy. Vyvarujete se tak tomu, aby měly čištěné a nečištěné plochy rozdílné odstíny.

Je to stejné i s batohem

Na rozdíl od aktovek, některé batohy snesou i praní v pračce. Vždy si ale ověřte, jakou má taška výstelku – zjistíte to z návodu k batohu nebo po hmatu, když promačkáte záda a dno. Například tvrzený karton by se v pračce rozmočil. Většina batohů je ale jen z látky, takže jim praní neublíží. Batohy perte maximálně na 30 °C a použijte ideálně prací gel. Po vyprání a usušení batoh naimpregnujte.

Chystáte se na velký úklid pokojíčku? Přečtěte si naše tipy, jak udělat v dětském království pořádek