Škola hrou: jak děti baví matematika s Hubelino Hravým počítáním

Škola hrou: jak děti baví matematika s Hubelino Hravým počítáním

24. říjen 2020

4 minuty čtení

Na začátku druhé třídy paní učitelka opakuje a procvičuje, co se děti naučily vloni. Prvňáčkovské nadšení do učení ale přes prázdniny opadlo a „starším mazákům“ už se učit nechce vůbec. Něco vám to říká? Tak to jste tady správně. Potřebovala jsem Vali nějak namotivovat k učení, a tak jsme otestovali Hravé počítání od Hubelina. Přečtěte si, co všechno jsme se stavebnicí vymysleli a jestli vrátila Valentince chuť do počítání.

Pomůže dětem, ale i rodičům

Když zůstala minulý týden Val doma s nachlazením, dostali jsme seznam úkolů, aby nebyla po návratu do školy pozadu. Procvičování pamětného počítání a slovní úlohy – to je její noční můra. A přiznám se, že i moje. V rámci vymýšlení vtipných zadání pořád někomu kradu jablka, hrušky, bonbony nebo lízátka, ale dost často mi dochází inspirace.

Na procházkách sčítáme třeba čísla z SPZ aut. Doma mě ale zrovna nic kreativního nenapadalo, tak jsem byla ráda, že jsem mohla vytáhnout Hravé počítání.

Matematická stavebnice výborná pro prvňáky nebo druháky.

V kartonovém kufříku stavebnice od Hubelina jsou:

  • 1 velká a 4 menší základní desky,
  • 6 kostiček od každého čísla (jen nula a devítka jsou pouze na dvou kostkách),
  • 18 červených a 18 žlutých dílků
  • a znaménka plus, minus, větší/menší a rovná se.

Návod, který také najdete uvnitř, jsem použila spíš pro inspiraci, a vymyslela pak více různých variant počítacích her. S Hubelino matematikou si můžete hrát třeba takhle:

  • Jedna, dvě, tři, čtyři:

Na menší destičku poskládejte číselné řady a některá čísla záměrně vynechejte. Úkolem školáka je řadu dokončit. 

Tip pro ostřílené školáky: Nachystat tolik barevných kostiček, kolik čísel na začátku chybělo.

Doplňování číselných řad je hlavně u prvňáčků oblíbený úkol.

  • Větší/menší na dva způsoby:

Použít můžete příklady z číslic, barevných dílků nebo kombinaci obou. Malý počtář pak musí správně doplnit znaménka větší/menší. Vali měla ještě za úkol vytvořit podle zadání celý početní příklad.

Jsou dvě žluté kostky méně nebo více než 3 červené?

  • Počítání zábavněji:

Na větší desku jsem Vali naložila velkou porci příkladů na sčítání i odčítání a aby to bylo zajímavější, nacvakala jsem na ni jak číselné, tak barevné kostičky. A vzhledem k tomu, že k Hubelinu pasuje i LEGO Duplo, příklady jsem tvořila také z postaviček a kostiček z něj. 

Tip pro ostřílené školáky: Z Duplo nebo Hubelino stavebnicových kostek vytvořte barevné věže a nechejte děti sčítat nebo odečítat kostky, které je tvoří. Nemusí vždy počítat jen příklady napsané v řádku vedle sebe.

Do počítání jsme zapojili slepice i věže z LEGO Duplo.

Jan Amos Komenský by nás pochválil

Vali Hravé počítání bavilo a vydržela řešit příklady celkem dlouho. Když se můžou děti učit hraním, je to výhoda pro všechny. Vždyť už Učitel národů – Jan Amos Komenský – o tom věděl své. Jen ještě neměl takové možnosti a Hubelino stavebnici.

Stavebnice je určena pro děti od 6 let, ale když ji pořídíte dřív, může díky ní dítko zatím poznávat čísla nebo barvičky. Později ji využije v první a druhé třídě a i příklady přes desítku ze stavebnice hravě poskládá.

S Hubelino Hravým počítáním si Vali vyhrála a zároveň se učila – to je nejlepší kombinace.

Hravé počítání Hubelino seženete ve vybraných hračkářstvích, na Alze, MALL.CZ a dalších e-shopech.

Na facebooku nebo instagramu Smarťáčka nám napište, jak procvičujete matematiku se svými dětmi doma vy. A určitě při procházce vyzkoušejte sčítat čísla v SPZkách – je to zábava.