Skládačky pro teenagery od Recent Toys: duté hlavolamy Hollow nás pěkně potrápily

Skládačky pro teenagery od Recent Toys: duté hlavolamy Hollow nás pěkně potrápily

31. července 2020

4 minuty čtení

Představujeme vám novodobé Rubikovy kostky. Ehm...tedy spíš Meffertovy kostky, pyramidy a různé zkoseniny. Hollow je série dutých hlavolamů od Recent Toys, s kterými si milovníci skládání přijdou na své. My jsme se s nimi tedy pěkně natrápili.

5 hlavolamů, do kterých vidíte

Kdo nezná Rubikovu kostku, ať se přihlásí. Nikdo? Výborný základ pro to, poznat hlavolamy německého designéra a vynálezce hlavolamů Uweho Mefferta. 

Dnes vám s Vali představujeme celkem pět trojrozměrných hlavolamů ze série Hollow, které výrobce doporučuje od 14 let. Hollow v překladu znamená „dutý” a podezřívám vynálezce, že sérii hlavolamů pojmenoval podle pocitu, který v člověku nastane při jejich skládání. Ale o to je skládání větší výzva – prostě nepřestanete, dokud hlavolamy nevyřešíte.

Série Hollow hlavolamů.

Skládali jsme Cube, Cube 2×2, Pyramidu, Cube Skewb a Ultimate Skewb. To jen pro pořádek. Pro nás české skládače jsme je pracovně nazvali: 

  • klasická kostka 3×3,
  • kostka 2×2, 
  • pyramida,
  • kostka se zkoseninami 
  • a ultimátní zkosení.

Všechny ze série jsou duté a vy tak vidíte, jak se jednotlivé segmenty pohybují. Rozhodně to ale neznamená, že hlavolamy bez vnitřního jádra ulehčují skládání.

Ultimate Skewb, Pyramida, Cube 2×2.

Jako u Rubika: jedna stěna – jedna barva

Cíl všech 5 hlavolamů je zdánlivě jednoduchý: otáčíte tak dlouho, dokud nemá každá stěna jednu barvu. U pravidelných kostek si budete lámat hlavu o něco méně, ale opět se nenechte zmást. Kostka 2×2 vypadá sice jednoduše, ale čím méně dílů, tím větší možnost, že se při jednom otočení rozhodí barvy úplně všude. Jak se nám to ostatně několikrát stalo.

Cube 2×2 - zdánlivě nejjednodušší varianta.

Když jsme poprvé dostali do rukou pyramidu, říkala jsem si, že na tom přece nemůže být nic složitého. Pyramida (stejně jako zkosená kostka a ultimátní zkosenina) mají několik os, kolem kterých se dílky otáčí do více směrů. U pyramidy jsme otáčeli jak pyramidkou 1×1, tak 3×3 a po chvíli jsme jásali, že jsme našli správný princip.

Skládání Pyramidy v praxi.

Designové hraní na dlouhé večery i na rychlost

Vali u skládání přihlížela, anebo plnila moje pokyny. Bavila se procvičováním názvů tvarů a stavěla hlavolamy na sebe jako věž. Na hlavolamy Hollow je ještě malá. 

Jejich smysl si ale naplno užijí teenageři a dospělí. Skládají pro zábavu, ale i na čas na mezinárodních závodech. Velké děti navíc ve svém pokoji ocení i jejich design

Malí pomáhají při řešení a naučí se i něco z geometrie.

Na závody ve skládání bychom se rádi podívali jako diváci. Obě kostky jsme sice statečně pokořili a přelstili i pyramidu, ale byla to doba. I proto poslední dva typy zkosených Hollow hlavolamů necháváme zkušenějším. A jsme zvědaví, jestli se mezi vámi najde šikovný řešitel, který nám napíše, jak se mu skládalo. Budete to pravě vy?