Skládačky pro teenagery od Recent Toys: duté hlavolamy Hollow nás pěkně potrápily

Skládačky pro teenagery od Recent Toys: duté hlavolamy Hollow nás pěkně potrápily

31. července 2020

4 minuty čtení

Představujeme vám novodobé Rubikovy kostky. Ehm...tedy spíš Meffertovy kostky, pyramidy a různé zkoseniny. Hollow je série dutých hlavolamů od Recent Toys, s kterými si milovníci skládání přijdou na své. My jsme se s nimi tedy pěkně natrápili.

5 hlavolamů, do kterých vidíte

Kdo nezná Rubikovu kostku, ať se přihlásí. Nikdo? Výborný základ pro to, poznat hlavolamy německého designéra a vynálezce hlavolamů Uweho Mefferta. 

Dnes vám s Vali představujeme celkem pět trojrozměrných hlavolamů ze série Hollow, které výrobce doporučuje od 14 let. Hollow v překladu znamená „dutý” a podezřívám vynálezce, že sérii hlavolamů pojmenoval podle pocitu, který v člověku nastane při jejich skládání. Ale o to je skládání větší výzva – prostě nepřestanete, dokud hlavolamy nevyřešíte.

Série Hollow hlavolamů.

Skládali jsme Cube, Cube 2×2, Pyramidu, Cube Skewb a Ultimate Skewb. To jen pro pořádek. Pro nás české skládače jsme je pracovně nazvali: 

  • klasická kostka 3×3,
  • kostka 2×2, 
  • pyramida,
  • kostka se zkoseninami 
  • a ultimátní zkosení.

Všechny ze série jsou duté a vy tak vidíte, jak se jednotlivé segmenty pohybují. Rozhodně to ale neznamená, že hlavolamy bez vnitřního jádra ulehčují skládání.

Ultimate Skewb, Pyramida, Cube 2×2.

Jako u Rubika: jedna stěna – jedna barva

Cíl všech 5 hlavolamů je zdánlivě jednoduchý: otáčíte tak dlouho, dokud nemá každá stěna jednu barvu. U pravidelných kostek si budete lámat hlavu o něco méně, ale opět se nenechte zmást. Kostka 2×2 vypadá sice jednoduše, ale čím méně dílů, tím větší možnost, že se při jednom otočení rozhodí barvy úplně všude. Jak se nám to ostatně několikrát stalo.

Cube 2×2 - zdánlivě nejjednodušší varianta.

Když jsme poprvé dostali do rukou pyramidu, říkala jsem si, že na tom přece nemůže být nic složitého. Pyramida (stejně jako zkosená kostka a ultimátní zkosenina) mají několik os, kolem kterých se dílky otáčí do více směrů. U pyramidy jsme otáčeli jak pyramidkou 1×1, tak 3×3 a po chvíli jsme jásali, že jsme našli správný princip.

Skládání Pyramidy v praxi.

Designové hraní na dlouhé večery i na rychlost

Vali u skládání přihlížela, anebo plnila moje pokyny. Bavila se procvičováním názvů tvarů a stavěla hlavolamy na sebe jako věž. Na hlavolamy Hollow je ještě malá. 

Jejich smysl si ale naplno užijí teenageři a dospělí. Skládají pro zábavu, ale i na čas na mezinárodních závodech. Velké děti navíc ve svém pokoji ocení i jejich design

Malí pomáhají při řešení a naučí se i něco z geometrie.

Na závody ve skládání bychom se rádi podívali jako diváci. Obě kostky jsme sice statečně pokořili a přelstili i pyramidu, ale byla to doba. I proto poslední dva typy zkosených Hollow hlavolamů necháváme zkušenějším. A jsme zvědaví, jestli se mezi vámi najde šikovný řešitel, který nám napíše, jak se mu skládalo. Budete to pravě vy?

Dál čtěte:

Seznamte se: na scénu přijíždí MoBot Fetch od HEXBug

Seznamte se: na scénu přijíždí MoBot Fetch od HEXBug

Během minulých recenzí jsme se setkali už s několika roboty, ale žádný nebyl tak roztomilý jako tenhle. Jmenuje se Fetch a patří do zbrusu nové party MoBotů od HEXBug. Podívejte se, jak dopadlo naše seznamování a v čem kromě roztomilého kukuče Fetch vyniká.

LEGO maniaci vyráží na chatu se správnou výbavou

LEGO maniaci vyráží na chatu se správnou výbavou

Víkend u babičky, na chatě nebo výlet na hrad Bouzov vyžaduje pořádnou přípravu. Zabalte si sváču, sluneční brýle, hřeben, žabky a pár kaček jako my do stylové LEGO výbavy. My sladili peněženku s toaletní taštičkou, boxem na svačinu, vakem na plavky i s LEGO batohem, do kterého jsme všechno sbalili. Mrkněte, jak nám chystání šlo.

Vypustili jsme robotické ploštice HEXBug Beetle na závodní dráhu

Vypustili jsme robotické ploštice HEXBug Beetle na závodní dráhu

Závodění nás prostě baví. A tím, že se s roboplošticemi HEXBug Beetle dobře známe, bylo načase, vypustit je na závodní dráhu. Zrovna tyhle robopotvůrky ale na akční běh moc neužije. Podívejte se sami, jak v netradičním překážkovém závodě obstály.